Blog

TİCARET HAYATIMIZ NEREYE DOĞRU GİDİYOR?

TİCARET HAYATIMIZ NEREYE DOĞRU GİDİYOR?

TUTACAĞINIZ SÖZLERİ VERİN

Ticaret hayatı eski değerlerini arar hale geldi. Pragmatizmin (menfaatçiliğin) ayyuka çıktığı ve kişisel menfaatlerin en ön planda olduğu bir dönem içerisindeyiz. Maalesef gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı sendromların fazlasını yaşıyoruz. Hızlı gelişme sevdası yüzünden ticari hayatın içerisinde olması gereken değerleri unutur oldu kallavi iş adamlarımız. Toplum bile bu dejenere olmuş ticari hayatın anlam karmaşası içerisinde yer alır hale geldi.  Çakallığın adına akıllı, çirkefliğin adına uyanık, yalancının adına, işini bilen, dolandırıcının adına, helal olsun cümleleri yerini alır oldu. Haysiyet! Şeref! Dürüstlük! Kavramları içerisinde işini yapanların sayısı her geçen gün daha azalır hale geldi.

Özellikle profesyonelleşip, kurumsallaştığını sanan birçok firmanın duruşu; üzülerek belirtiyorum ki aynen bu belirttiğim şekil içerisine girdi. Küçük esnaf bu süreçte küçük olması hasebiyle bir miktar daha kendini korur gibi olsa da ne yazık ki onların içerisinde de bu nahoş rüzgârdan nasiplerini alanlar oluyor. Hasretle söylüyorum ki kendi öz değerlerimiz içerisinde adımlarımızı atıp, helal yoldan para kazanmanın hazzını unutur hale geldik. Çok para gelsin derdinde olanlar, bereketli paranın ehemmiyeti unutur oldular. Sadece “Gelsin Paralar” diyen ve hariçten gazeller okuyan profesyoneller kulübü; hiçbir değer tanımaz, insanı duyguları barındırmaz, sözlerini tutmaz ve iyice ahlaksız adımlarla büyüme eğilimi içine girdiler. Sanki şirketleri büyüyünce kendilerinin adam olacaklarını sandılar. Yanlarındaki yardakçıları onları şak şakladılar. Onlarda egolarının gafletine daha fazla düşüp, kendi ahlaklarını törpülediler. Büyüdük adam olduk sandılar. Lakin ne makam, ne de para insanı adam etmez. Büyüklük ve adamlık kavramlarını bir türlü anlayamadılar. Hâlbuki gerçek büyüklük küçük olduğunu bilmekten geçer!

Mevlana’nın çok güzel bir sözünü, tüm bu menfaatçi, ahlaksız, sözünü tutmayan ve nereye doğru gittiğini bilmeyenlere anımsatmak isterim. “Söz vermek bir mana ise Sözü Tutmak bin bir mana! Herkes söz vermesini bilir ama Şeref’ yürekli olana.”

A.Atçı